O tomto webe

Web slovak.crestbook.com, na ktorom sa práve nachádzate je v podstate "dodatkom" k ruskému šachovému serveru Crestbook, ktorý vydáva medzinárodný veľmajster Sergej Šipov so svojimi priateľmi.

Chceli by sme na ňom ponúkať najzaujímavejšie materiály z Crestbook webu, preložené do slovenského jazyka, aby tak boli dostupné čo najširšiemu okruhu šachových priaznivcov so Slovenska, prípadne aj z Českej republiky.

Hlavným dôvodom, prečo sme sa rozhodli robiť to, je - ako to môžete vidieť napísané vpravo v bočnom pruhu - snaha "podeliť sa o zážitok", ktorý máme so sledovania najvýznamnejších svetových šachových podujatí pomocou servera Crestbook.

Ak viete po rusky vrele vám odporúčame zaradiť Crestbook medzi svoje zástavky na cestách po Internete. Do pozornosti vám dávame aj neodmysliteľnú časť Crestbook webu - diskusné forum KasparovChess, alebo jednoducho "Forum", ako ho volá väčšina jeho návštevníkov. Na všemožné - šachové ale aj nešachové - témy na ňom denne diskutujú (nielen ruskí) šachisti od amatérov (s FIDE ELO pod 2000) až po elitných veľmastrov (s FIDE ELO >2600).

Okrem Sergeja Šipova tam možno často stretnúť mnohých z nastupujúcej generácie ruských veľmajstrov, ako sú napr. Alexander Korotylev, Vladimir Belov, či Jan Nepomňačšij. Samozrejme nechýba ani staršia generácia, napr. Michail Krasenkov, Alexander Chalifman či Alexej Širov. Kto sa skrýva za akým "nik-om" nie je niekedy ľahké poznať, no je isté, že na fóre o silných šachistov nikdy núdza nebola. ;)

Na slovak.crestbook.com by sme chceli prezentovať slovenské preklady hlavne dvoch druhov materiálov z Crestbook webu. Jednak "onlajny", teda "komentované priame prenosy" partií z najvýznamnejších svetových turnajov a zápasov v podaní SSergeja Šipova, a potom aj "analýzy", obvykle robené "začerstva" po partiách ďalšími ľuďmi z Crestbook týmu. Tie sú k dispozícii obvykle o deň neskôr po partii.

Nakoniec - snaď niekto ešte číta ;) - by sme vás chceli poprosiť o trpezlivosť v prípade akýchkoľvek nedostatkov, ktoré prípadne nájdete (budeme radi ak nás na ne upozorníte). Všetko toto robíme vo vlastnom voľnom čase, nemáme z toho vôbec nijaký finančný prospech, hosting nám bezplatne poskytol Sergej Šipov, ktorý tiež láskavo súhlasil s prekladom a zverejňovaním materiálov z jeho webu.

Ako to obvykle býva, keď začína nejaký projekt, je ťažké povedať čo bude ďalej. Ak bude záujem zo strany vás čitateľov, budeme pokračovať, možno sa postupom času posunieme aj niekde ďalej. Uvidíme. Každopádne to chceme skúsiť.

Dajte nám vedieť (zatiaľ len prostredníctvom emailu: crestbooksk zavináč gmail bodka com) ako to vidíte vy, čo vám vyhovuje a čo by ste chceli inak. Všetky pripomienky sú vítané, budú čitané, a ak to čas dovolí budeme na ne odpovedať.

Ďakujeme za priazeň a želáme veľa krásnych zážitkov pri šachovnici, či už reálnej alebo virtuálnej na webe.

12. septembra 2007, Slavo

Na úvod...

To, čo je našou ambíciou, možno vyjadriť jednoducho. Chceli by sme sa s vami podeliť o zážitok. Zážitok so šachu. Toho najlepšieho. Šachu, ktorý hrajú najlepší šachisti na planéte. Šachu, ktorý vám chceme priniesť s (nielen podľa nášho názoru) jednými z najlepších online komentárov na svete. V slovenčine. Zdarma. Ste tu správne. Vitajte a nech sa páči!

Odkazy

Partneri


Rambler's Top100
тЕКФЙОЗ@Mail.ru